STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

LESZEK FURMAN

W dniu 30 listopada 2017 roku żegnamy o godzinie 11:00 w kościele o.o. Franciszkanów, a potem na nowym cmentarzu Lipowym w Gliwicach zmarłego 26 października 2017 roku Leszka Furmana, naszą ukochaną teatralną "klawiaturke" z duetu jazzowego Furman-Kwaśnicki.


Wspomnienie:

Mgr Leszek Furman urodził sie 14 kwietnia 1947 roku w Gliwicach, gdzie jako pięciolatek rozpoczął naukę w szkole muzycznej. Maturę zdał w LO na Zimnej Wody, a równolegle na Wieczorka ukończył Średnią Szkołę Muzyczną. W czasie studiów na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jako muzyk brał czynny udział w promowaniu talentów piosenkarskich studentów. Po studiach pracowal długie lata jako dziennikarz muzyczny w TVP Katowice. W latach 1968-1985 był pianistą, kompozytorem i aranżerem jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego High Society Band, z którym nagrał dwie długograjace płyty z serii Polish Jazz, a w 1971 roku zdobyli "Złota Tarkę" i zostali odznaczeni Złotą Odznaką ZSP. Od 1970 do 1988 był autorem muzyki do większości premier Teatru STG, twórczo towarzysząc z HSB w angielskim tourne teatru prezentującego "Fabrykę Absolutu" według K. Capka. Leszek był autorem muzyki ostatniej premiery Teatru STG - widowiska baśniowego dla dzieci "Powrót Smoka".

Z Jankiem Kwaśnickim rozpoczęli w 1985 roku współpracę przy "Akademii Filmowej" realizowanej wspólnie z łódzką PWSFTViT przez Kino-Teatr X i Teatr STG. Skomponowali i nagrali między innymi muzykę do spektaklu Teatru TV "Bezgrzeszne lata". W 1987 roku Leszek przygotował teksty i zredagował książeczkę "JEST JAZZ" poświeconą śląskiemu środowisku jazzowemu, wydaną przez Kino-Teatr X i Teatr STG z okazji Festiwalu Kultury Studentów ZSP, ze świetnymi grafikami Romka Kalarusa.

Po 2000 roku na 50-lecie powstania STG postanowili z Janem w warunkach studyjnych przywołać na nowo i utrwalić utwory, które opracowywali do miniatur scenicznych Teatru STG, jak i 40-tu wydań Akademii Filmowej w Kino-Teatrze X. Powstała świetna jazzowa płyta CD "The Double Decker... coming back to STG".

W poźniejszym okresie Leszek rozpoczął owocną współpracę z rybnickim zespołem jazzu tradycyjnego South Silesian Brass Band, z ktorym również dokonał nagrań płytowych.

W lutym 2015 roku, tuż przed atakiem choroby, Leszek zdigitalizował napisane do "Powrotu Smoka" 16 piosenek nagranych analogowo w 1987 roku przez zespoł Teatru STG, a w lipcu 2016 roku Stowarzeszenie STG wydało książkę (ISBN 978-83-945526-0-2) z tekstami piosenek i projektami kostiumów oraz scenografii autorstwa Romka Kalarusa, którym towarzyszy płyta CD z piosenkami tego przedstawienia.

Leszek był członkiem założycielem Stowarzyszenia STG oraz członkiem Śląskiego Jazz Clubu i Stowarzyszenia ZAiKS.


Lesiu, żegnamy Cię dziękując za wspólnie przeżyte chwile.
Ta straszna choroba, z ktorą walczyleś odebrała ci w ostatnich latach
życia całą radość z zatrzymanej okrutnie fizycznej możliwości grania,
tworzenia oraz nagrywania w twoim studiu muzycznym.
Pozostawiłeś w nas świadomość Twojego cierpienia
i nieodwracalnej nieobecności.

Świeć Panie nad Twoją Duszą.

Żonie i Córce z Rodziną składamy szczere wyrazy współczucia.


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JAN KWAŚNICKI

W dniu 3 sierpnia 2017 roku pożegnaliśmy zmarłego 30 lipca 2017 roku Janka Kwaśnickiego naszą ukochaną "Klawiaturkę", Pana na Szobiszowicach jak siebie żartobliwie nazywał, przede wszystkim zaś skromnego artystę, świetnego jazzmana, wrażliwego, delikatnego, dowcipnego i Serdecznego Człowieka.


Wspomnienie:

Mgr inż. budownictwa (jak chciał Jego Ojciec) Jan Kwaśnicki urodził się we Lwowie 29 sierpnia 1935 roku.

Już od kołyski wykazywał ogromny talent muzyczny. Zawodowe życie inżynierskie spędził w biurach projektów również na kierowniczych stanowiskach, a po odejściu z pracy nauczał w szkole młodzież języka angielskiego.

Był jednym z Ojców Założycieli Śląskiego Jazz Clubu ale przede wszystkim Janek dał sie poznać jako świetny pianista, aranżer, a w latach 60-tych lider jednego z najlepszych, europejskich zespołów jazzowych, Kwartetu Nowoczesnego Jana Kwaśnickiego.

Autor muzyki do pierwszej premiery Teatru STG ("dx") z roku 1959. Nagrywał w radio, występował w programach telewizyjnych. Z Leszkiem Furmanem rozpoczęli współpracę w duecie w roku 1985, w realizowanej przez Kino-Teatr "X" i Teatr STG wspólnie z PWSFTiTV w Łodzi "Akademii Filmowej".

Janek był członkiem Stowarzyszenia STG.

Na 50-lecie powstania STG, obaj postanowili, w warunkach studyjnych przywołać na nowo i utrwalić utwory, które opracowywali między innymi do miniatur scenicznych STG: "Jak w burlesce", "Blues", "Jest jazz", "Ballada" i cyklu programów "Akademia Filmowa". Są to standardy, klasyka jazzu, ich ulubiony gatunek. Wydana przez Stowarzyszenie STG przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego płyta CD duetu Jan Kwaśnicki - Leszek Furman "The Double Decker... coming back to STG" okazała sie jedyną muzyczną profesjonalną pamiątką po Janku jako, że wcześniejsze nagrania analogowe Jego dokonań jazzowych zaginęły w czasie stanu wojennego w "czyszczonych" archiwach Polskiego Radia i Telewizji. Na szczęście możemy jeszcze usłyszeć na stronach Śląskiego Jazz Clubu godzinną fascynującą opowieść Jana z 2014 roku o 60-letniej historii gliwickiego jazzu oraz na stronach Stowarzyszenia STG napisany w 1987 roku do wydawnictwa ZSP VII Festiwalu Kultury Studentów "Jest Jazz" obszerny tekst pod tytułem "(Wy)rzuty oka wstecz Pana Janka Kwaśnickiego".


Janku, żegnamy Cię ze świadomoscią, że odchodząc tak niespodziewanie zostawiłeś Rodzinę i nas zagubionych Twoją nieodwracalną nieobecnością.
Świeć Panie nad Twoją Duszą.

Janina Piętka - Pamięć, czyli życie po życiu (Epitafium?)
Jest Jazz - Wy-rzuty oka wstecz Pana Janka Kwaśnickiego
Jest Jazz - Okładka


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

EDWARD LAWERA

W dniu 27 lipca 2017 roku pożegnaliśmy na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach naszego zmarłego 21 lipca 2017 roku kolegę, pierwszego szefa STG z lat 1958-1960, człowieka o niezwykłym talencie organizacyjnym, czego dowiódł również w swojej pracy zawodowej na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej, jak i przede wszystkim w bardzo różnorakiej pracy społecznej.


Wspomnienie:

Dr inż. Edward Lawera docent w Politechnice Śląskiej urodził się 27 listopada 1937 roku w Jaśle. W czasie studiów (1955-1961) na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej założył w 1958 roku Teatrzyk "dx", który był forpocztą Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG powstałego pod kierownictwem artystycznym Jerzego Jarockiego.

Edek wraz z Ziemkiem Stokłosą stanowili Radę Zespołu, który w czerwcu 1960 roku wystawił w reżyserii Jerzego Jarockiego na deskach Kino-Teatru "X" światową prapremierę "Ślubu" Witolda Gombrowicza, a Małgosia późniejsza żona Edka i matka ich dwójki dzieci zagrała w "Ślubie" rolę Matki.

Do emerytury w 2003 roku Edek pracował w Instytucie Elektroenergetyki i Sterowania Układów. Poza pracą na Uczelni był współtwórcą Gliwickiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz przewodniczącym Śląskiego Koła Przyjaciół Dzieci z Cukrzycą doprowadzając do otwarcia w 1992 roku w naszym mieście Poradni Diabetologicznej dla dzieci i młodzieży, inspirując coroczne obozy rehabilitacyjne dla dzieci z terenu Śląska.

Edek był również Przewodniczącym Stowarzyszenia Rozbudowy Zasadniczej Szkoły Specjalnej przy ul.Dolnej Wsi 74 w Gliwicach, które wybudowało nowy wspaniały obiekt szkolny z salą rehabilitacyjną i wzorcowym zapleczem dla niepełnosprawnej młodzieży.


Edek był Kawalerem Orderu Uśmiechu i Człowiekiem Wielkiego Serca.
Świeć Panie nad Jego Umęczoną Duszą.


      WIOSNA - 50 LAT OD POLSKIEJ PRAPREMIERY

WIOSNA - 50 LAT OD POLSKIEJ PRAPREMIERY


W dniu 6 maja 2017 roku, upłynęło 50 lat od polskiej prapremiery "WIOSNY" według Bruno Schulza, którą na scenie KINO-TEATRU "X" w 1967 roku wystawił Studencki Teatr GLIWICE (Teatr STG), zdobywając pozytywne, a czasami wręcz entuzjastyczne opinie.

PROGRAM PRAPREMIERY
REALIZATORY I AKTORZY

Przedstawienie oprócz Gliwic było grane do 1970 roku na różnych scenach ośrodków akademickich w kraju z pokazami na festiwalach:

  1. Miedzynarodowe Spotkania Teatrów Studenckich - Gliwice - 1967 (scena KINO-TEATRU X)
    • główna nagroda indywidualna "Gliwicki X" dla Stanisława E. Mołka
    • II miejsce zespołowe ex aequo z "Elżnietą Bam" Gongu 2
  2. VII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Studenckich - Zagrzeb - 1967 (scena Teatru Dramatycznego)
  3. IV Łódzkie Spotkania Teatralne - Łódź - 1967 (scena Teatru Nowego)
    • główna nagroda dla jednego z trzech najlepszych spektakli roku
    • główna nagroda indywidualna dla Romana Nowotarskiego za scenografię i inscenizację
  4. II Ogólnopolski Przegląd Teatrów Polski Południowej i Zachodniej - Katowice - 1968 (scena Teatru Rozmaitosci)
    • wyróżnienie dla najciekawszego spektaklu przeglądu
  5. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Studenckich - Kraków - 1968 (scena Teatru Starego)
    • I miejsce ex aequo z "Futurystykonem" Kalambura
    • nagroda za scenografię dla Romana Nowotarskiego
  6. III Studencka Wiosna Teatralna Lublin - 1968 (scena Chatki Żaka)
    • nagrody: zespołowa, za reżyserie (Stanisław E.Mołek), za scenografię (Roman Nowotarski) i aktorskie (Janusz Feliks, Wiesław Bąba, Jerzy Malitowski)
  7. II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Studenckich - Wrocław - 1969 (scena Teatru Współczesnego)



AFISZ - WIOSNA WEDŁUG BRUNO SCHULZA


Centralny element scenografii autorstwa Romana Nowotarskiego


      SREBRNY MEDAL "ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Wyróżnienie dla profesora Romana Nowotarskiego


Nasz kolega Roman Nowotarski otrzymał prawie dwa lata temu:

SREBRNY MEDAL
"ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS"

Dopiero teraz skromnie pochwalił się nam tym wyróżnieniem. GRATULUJEMY!



      KALENDARZ - 90 LAT POLSKIEGO RADIA KATOWICE

Romek Kalarus zrobił na 90-lecie Polskiego Radia Katowice piękny kalendarz. Powyżej prezentujemy fragment majowej planszy.



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JAN USZYŃSKI

Żegnamy naszego kolegę inżyniera Janka Uszyńskiego. Miał u nas ksywę "Długi" jako, że był mężczyzną słusznego wzrostu.

Jak napisała Jego Wspólnota Neokatechumenalna: "w dniu 19 kwietnia 2017 roku narodził się dla Nieba przeżywszy 77 lat"

Pogrzeb odbędzie się w sobotę 22 kwietnia 2017 roku o godzinie 09:00 na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach przy ulicy Kozielskiej.


Wspomnienie:

Janek w latach 60-tych ubiegłego wieku był członkiem Studenckiego Teatru "Gliwice" - STG. Przez kilka lat działał w Radzie Zespołu STG. Jako aktor wział udział w przedstawieniach kabaretu "Szantan to jest zabawa", "MUZEUM" montażu tekstów E. Zegałowicza, T. Różewicza, J. Harasymowicza, W. Gombrowicza, prapremierze polskiej "Zmierzchu" I. Babla, prapremierze polskiej "Wiosny" według B. Schulza i programie poetyckim "Rosja".

Świeć Panie nad Twoją Duszą Jasiu.

Janka - wspominając Jana
"Znaki zapytania"


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      STOWARZYSZENIE STG - WALNE ZGROMADZENIE 2017

Zarząd STOWARZYSZENIA STG informuje byłych członków i sympatyków TEATRU STG, że w dniu 14.03.2017 roku odbyło się Walne Zebranie, na którym zatwierdzono sprawozdanie z działalności za rok 2016/2017 oraz bilans i RZiS 2016. Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres. Wymagane dokumenty zostały złożone w I US i KRS.



      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2016

Wszystkim tym którzy byli na naszej tegorocznej wigilii STG i tym, którzy nie mogli w niej uczestniczyć składam serdeczne Bożonarodzeniowe życzenia Zdrowia, spokoju i pomyślności, a w Nowym Roku laskawości losu.

Jerzy Malitowski

Odbyliśmy bardzo udaną Wigilię u Małgosi Tkacz-Janik w Vege-barze na Kłodnickiej w Gliwicach.
Była ciepła rodzinna atmosfera, jak to zawsze w starej siedzibie STG w KINO-TEATRZE X na Strzody bywało i smaczne jedzonko.

Rozdaliśmy specjalnie na to spotkanie wydaną płytę CD z rysunkami i muzyczką Andrzeja Terleckiego pod tytułem: "STG-2016" i książeczkę autorstwa Janki Piętki "Anegdoty, ciekawostki i zdarzenia pozasceniczne" widzianego z boku Teatru STG.
Wydawnictwo książkowo-płytowe "Powrót Smoka" trafiło do tych, którzy jeszcze nie weszli w jego posiadanie.





      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

WIESŁAW TYSZER

W dniu 21 grudnia 2016 roku odszedł od nas w wieku 67 lat nasz kolega Wiesław Tyszer.

Uroczystość żałobna odbyła się 23 grudnia 2016 roku na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach poprzedzona mszą świętą w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach.

Eli i Rodzinie składamy wyrazy współczucia i żalu.
Wieczne odpoczywanie racz Jemu dać Panie.


Wspomnienie:

Wiesiek przyszedł do Teatru STG wraz z naborem do obsady nowej premiery w roku 1971, ujawniając od razu swoje uzdolnienia plastyczne, którymi obdzielał zarówno kolejne premiery STG, jak i klubowe życie Rady Uczelnianej ZSP.

Towaszyszył nam twórczo we wszystkich wyjazdach festiwalowych stając się przy okazji etatowym aż do roku 1984, zadomowionym plastykiem KINO-TEATRU X.

Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy cię Wiesiu wraz z wirtualną Sekcją Trąbek - już tak kolorowo jak dawniej nie będzie.



      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2017 ROKU



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

IZABELA KOZŁOWSKA-PLAZA

W dniu 21 listopada 2016 roku odeszła od nas w wieku 68 lat nasza koleżanka Izabela Kozłowska-Plaza.

Uroczystość żałobna rozpocznie się o godzinie 10:00 w czwartek 24 listopada 2016 roku, mszą świętą w kościele Chrystusa Króla w Gliwicach, a zakończy się na położonym obok Cmentrzu Lipowym.

Bardzo nas dotkneła wiadomość o okolicznościach śmierci Izy.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia i żalu.
Wieczne odpoczywanie racz dać Jej Panie.


Wspomnienie:

Na początku 1968 roku Iza zglosiła się na ogłoszony nabór do obsady przygotowywanej przez Teatr STG premiery "Rzeczy listopadowej" Ernesta Brylla. Była wtedy studentką Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej - uroczą, rozmowną i dociekliwą. Objechała z tą premierą STG wszystkie studenckie festiwale teatralne i sporą ilość krajowych scen zawodowych partycypując w nagrodach jakie zgromadziła ta realizacja.

Kazimierz Kutz zaangażował Izę do roli sanitariuszki w filmie "Sól Ziemi Czarnej".

Potem było już zawodowe życie inżynierskie, ślub z Romanem, dzieci i wnuki.

Tajniki technik teatralmnych zglebiała w miare wolnego czasu na różnych warsztatach. Kibicowała Teatrowi STG przy kolejnych premierach, uczestnicząc w parateatralnych zdarzeniach, które miały miejsce w Kino-Teatrze X. W 2003 roku weszła do zarządu powołanego do życia Stowarzyszenia STG.


Z wielkim smutkiem i żalem żegnamy Cię Izuniu.
Tegoroczną wigilię STG spędzimy już niestety bez Ciebie.

Janka - wspominając Izę


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

ANDRZEJ GLAZER
(* 10.05.1953 - + 14.03.2016)

Żegnamy Kolegę mgr inż. arch. Andrzeja Glazera, z którym zaczęliśmy wspólpracę jeszcze pod koniec Jego studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, konsultując pracę konkursową obiektu teatralnego, którą zdobył medal na paryskiej wystawie. Już w "dorosłym" życiu architekta pomagał nam w latach 80-tych, 90-tych projektując między innymi nową kubaturę zaplecza dużej sceny KINO-TEATRU X wraz z magazynem dekoracji, warsztatem i zapleczem socjalnym dla pracowników. W latach poźniejszych zawsze mogliśmy liczyć na Jego bezinteresowne doradztwo.

Żegnamy cię Andrzeju – zbyt wcześnie zostałeś odwołany z tego ziemskiego padołu.

Rodzinie składamy szczere wyrazy współczucia.

Uroczystości żałobne rozpoczną się o godzinie 11:00 w piątek 18 marca 2016 roku w kaplicy Cmentarza Lipowego w Gliwicach.


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ

W wigilię 30 lat od ostatniej premiery TEATRU STG na scenie KINO-TEATRU X - widowiska dla dzieci "POWRÓT SMOKA" autorstwa Marcina Wolskiego i Lucjana Radzikowskiego z muzyką Leszka Furmana, Stowarzysznie STG wydaje książeczkę z tekstami piosenek, projektami scenografii i kostiumów Romana Kalarusa oraz płytą CD.

Wydawnictwo to mamy nadzieję trafi do gliwickich przedszkoli i szkoł jako nasz prezent na Dzień Dziecka.

Oryginalny afisz
Oryginalny plakat
Nazwiska realizatorów, obsady i spis piosenek


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ


Autor plakatu: Roman Kalarus

W piątek 12 lutego 2016 roku na miłośników plakatu czeka niezwykła gratka. W Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9 odbędzie się o godzinie 17:00 wernisaż wystawy blisko 150 plakatów autorstwa Romana Kalarusa.

Roman Kalarus jest czołowym polskim plakacistą, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz malarzem, rysownikiem, drzeworytnikiem i niegdysiejszym scenografem Teatru STG w Gliwicach.

Wystawa na którą w imieniu organizatorów i własnym serdecznie zapraszamy, dostępna będzie od soboty 13 lutego 2016 roku do 17 kwietnia 2026 roku.

Więcej informacji na stronie:

INFO KATOWICE - Plakaty Romana Kalarusa w Muzeum Historii Katowic


      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2015

Po raz siódmy obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG i już zawsze ta obczyzna będzie niestety obowiązywać. W poniedzialek 21 grudnia 2015 roku, odbyło się w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze spotkanie w restauracji "Gabriella". Tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem wspominając nieobecnych. Z kolędowaniem były tym razem kłopoty jako, że nie byliśmy sami na tej sali, a nasze kochane "klawiaturki" Jan i Leszek niestety zachorzały. Da Bóg, poprawimy się w 2016 roku.


      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2016 ROKU



      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

ZIEMOWIT "ZIEMEK" STOKŁOSA

(* 26.12.1934 - + 13.07.2015)

Żegnamy Kolege Ziemowita "Ziemka" Stoklosę.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 30 lipca 2015 roku o godzinie 13:00 w kaplicy Mater Dolores na cmentarzu przy ul. Piekarskiej 78 w Bytomiu


Wspomnienie:

Rodzina:
Od czasów studenckich żoną Ziemka byla Krystyna - mają dwie córki Iwonę i Agnieszkę.

Studia:
Na studia Ziemek poszedł po odbyciu zasadniczej służby wojskowej. Ukończył Wydzial Mechaniczny Politechniki Śląskiej w specjalności spawalnictwo.

Aktywność w Zrzeszeniu Studentów Polskich:
Szef Studenckiego Klubu "Spirala", organizator Festiwali Teatrów Studenckich w Gliwicach 1959/60, członek Rady Zespołu Studenckiego Teatru "Gliwice" – STG oraz aktor STG (Ojciec w światowej prapremierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego i Gruby w "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka - od 1959 do 1962), Przewodniczacy jubileuszowego Komitetu Igrowego 1966.

Kariera zawodowa:
Dyrektor Zakładu Wykonawstwa Osprzętu Sieciowego w Kostuchnie (1969-1971). Dyrektor Zakładu nrumer 2 FSM w Tychach - od jego powstania kiedy niwelowano jeszcze teren pod budowe aż do uruchomienia pelnej produkcji (od 1972 do 1975), potem kierował katowicką filią Metalexportu (1986-1992) i z tej firmy został delegowany do polsko-niemieckiego Mexpolu na zastępcę dyrektora (1992-2005) - zwiaząna z tym była rodzinna przeprowadzka do Niemiec.

Anegdota:
W latach 1970-tych w czasie występu w Kino-Teatrze X kabaretu "Piwnica pod Baranami", Piotr Skrzynecki wciągnął na scene drabinę, wszedł pare stopni w górę i zapodal: "TAK Stoklosa wchodził w dyrektorstwo".


Żegnamy cie Ziemku – wszedłeś na najwyższy ziemski szczebel.
Świeć Panie nad Twoją Duszą.
Rodzinie składamy wyrazy współczucia.


      ZMIERZCH - 50 LAT OD POLSKIEJ PRAPREMIERY


Projekt plakatu Romana Nowotarskiego

W niedzielę 10 maja upłynęło 50 lat od polskiej prapremiary sztuki Izaaka Babla "ZMIERZCH", którą na scenie Kino-Teatru "X" w roku 1965 wystawil Studencki Teatr "GLIWICE" – STG.

Przedstawienie oprócz Gliwic było grane na scenach dramatycznych kilku ośrodków akademickich kraju oraz w Teatrze Polskim w Czeskim Cieszynie zdobywając nagrody: zespołową na Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Studenckich w Gliwicach, za scenografię dla Romana Nowotarskiego na Studenckiej Wiosnie Teatralnej w Lublinie, aktorską dla Herberta Kałuży na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich w Gdańsku.


Projekt scenografii Romana Nowotarskiego z monografii X-lecia STG

Realizatorzy:
Inscenizacja: Jerzy Matula, Edward Mołek
Reżyseria: Stanisław Edward Mołek
Scenografia i kostiumy: Roman Nowotarski
Oprawa muzyczna: Jerzy Matula
Światło: Henryk Mendalski
Dźwięk: Bogdan Paluch
Kierownictwo teatru: Jerzy Malitowski

Obsada:
Herbert Kałuża (Mendel Krzyk), Lidia Powol (Nechama), Janusz Feliks/Edward Mołek (Benia), Jakub Jasiński (Lowka), Krystyna Śliwska/Sonia Ławniczak (Marusia), Sonia Ławniczak (Dwojra), Wiesław Bąba (Nikifor), Jerzy Malitowski (Piatirubel), Barbara Matuszewska (Potapowna), Jan Uszyński (Arie-Lejb), Jerzy Matula (Bojarski), Aleksander Berndt/Józef Mendec (Ben Zcharia), Zdzisław Żurakowski (Riabcow), Aleksander Sikorski (Fomin), Eugeniusz Krawczyk (Mitia)


Projekty kostiumów autorstwa Romana Nowotarskiego


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ


Autor plakatu: Roman Kalarus

W imieniu organizatora i własnym serdecznie zapraszamy od 17 kwietnia do 10 maja 2015 roku do Centrum Kultury Śląskiej - Pałac w Nakle Śląskim przy ulicy Parkowej 1, gdzie są prezentowane prace Romana Kalarusa.

Roman Kalarus jest czołowym polskim plakacistą i profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz niegdysiejszym scenografem Teatru STG w Gliwicach. Ekspozycja przedstawia wybór najciekawszych plakatów kulturalnych, społecznych i reklamowych, rysunków, grafik i kolaży.

Polecamy również stronę:

ŚLĄSKIE TRENDY


      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH



      STOWARZYSZENIE STG - WALNE ZGROMADZENIE 2015

STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 25.03.2015 roku odbędzie się Walne Zebranie członków stowarzyszenia.

Pytania dotyczące spotkania proszę kierować na e-mail stowarzyszenia.



      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2014

Po raz szósty obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG i już zawsze ta obczyzna będzie niestety obowiązywać. W sobotę 20 grudnia 2014 roku, odbyło się w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze spotkanie w gospodzie "Pod Wiązem". Tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem wspominając nieobecnych. Kolędowaliśmy co widać na zdjęciach z drugim i trzecim pokoleniem.




      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2015 ROKU



      ZAPROSZENIE NA PROMOCJĘ ALBUMU

We wtorek, 2 grudnia 2014 roku o godzinie 17:00, Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza do Galerii Sztuki Café Silesia na promocję albumu prof. Romana Nowotarskiego - jednego z najwybitniejszych artystów naszego regionu, znakomitego malarza, wieloletniego pedagoga katowickiej ASP, scenografa Teatru STG.

Album liczy 134 strony i zawiera barwne reprodukcje dzieł artysty. Autorami koncepcji wydawnictwa są Tadeusz Nowotarski oraz Damian Morys. Wydawcą jest Muzeum Miejskie w Zabrzu. Cena albumu: 70 zł. Natomiast w dniu promocji cena wyniesie: 50 zł, a wśród uczestników spotkania promocyjnego rozlosowane zostaną trzy egzemplarze gratisowe.

Serdecznie zapraszamy na promocję albumu.


      STOWARZYSZENIE STG - WSPOMNIENIA

TADEUSZ RÓŻEWICZ

Źródło: Gazeta.pl

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 24 kwietnia 2014 roku Wielkiego Poety Tadeusza Rożewicza.

W dwóch pierwszych powojenych dekadach ubiegłego wieku Poeta mieszkał i tworzył obok nas w Gliwicach. W Teatrze STG kilkakrotnie sięgaliśmy do tworczości Poety. W 1963 roku w inscenizacji "Muzeum", montażu fragmentów tekstów polskich autorów, wykorzystaliśmy "Grupę Laokoona" Tadeusza Różewicza obok "Łyżek i księżyca" Emila Zegadłowicza, "Muzeum" Jerzego Harasymowicza i "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, której fragmenty udało się przemycić przed cenzurą jako tekst archiwalny.
W programach poetyckich kilkakrotnie wracaliśmy do wierszy Poety, zaś finałowa scena widowiska "Podróżni" z 1970 roku oparta była na refrenie poetyckim wziętym z Tadeusza Rożewicza: "... potrzebny człowiek do koni, potrzebny człowiek do krów, potrzebny człowiek do chleba, potrzebny człowiek do psów ...".

Dziękujemy portalowi Gazeta.pl za umożliwienie publikacji zdjęcia Poety z wierszem.




      STOWARZYSZENIE STG

WIELKA TAJEMNICA GABINETU...
W KTÓRYM CZŁOWIEK WSZYSTKIEM WŁADA

Stowarzyszenie STG w upominku świątecznym zarówno swoim członkom, jak i dawnym aktorom STG wydało płyte CD z archiwalnymi (1964 rok) nagraniami fragmentów programu kabaretowego Studenckiego Teatru "GLIWICE" - STG pod tytułem: "Wielka Tajemnica Gabinetu... w którym człowiek wszystkiem włada". To już minęło 50 lat od premiery tego programu...
Mocno sfatygowany analogowy zapis odnalazł i uratował Jurek Kostyrko, żmudnie zamieniajac go na zapis cyfrowy oraz opracowujac z archiwaliów STG szatę graficzną płyty i okładki.



      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ


Autor plakatu: Roman Kalarus

Zostaliśmy zaproszeni na wernisaż prac Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. dr hab. Antoniego Cygana, który odbył się 7 marca 2014 roku w Galerii Sztuki Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wyżej wymienionej wystawy w przebudowanych wnętrzach przy ul.3-go Maja 6 w Zabrzu.


      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2013

Po raz piąty obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG. W czwartek 19 grudnia 2013 roku, odbyło się w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze spotkanie w gospodzie "Pod Wiązem". Tradycyjnie łamaliśmy się opłatkiem wspominając nieobecnych. Tym razem kolędowaliśmy a'capella.


      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2014 ROKU


      STOWARZYSZENIE STG - WSPOMNIENIA

JANEK SKOTNICKI

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 5 sierpnia 2013 roku Janka Skotnickiego z którym w 1969 roku zrealizowaliśmy w Teatrze STG "Rzecz listopadową" Ernesta Brylla.
Był naszym starszym kolegą o rodowodzie świetnego studenckiego łódzkiego "Pstrąga", poźniejszy profesor i prorektor PWST w Warszawie. Człowiek orkiestra: reżyser o wielkim wyczuciu "zbiorówek", aktor, dyrektor teatru, narciarz, współorganizator wielu poczynań teatralnych w kraju i za granica, a przede wszystkim ciepły i życzliwy ludziom człowiek.

Świeć Panie nad Jego umęczoną Duszą.

Zapraszamy do zapoznania się z Jego wspomnieniami o współpracy z nami, które zostały zamieszczone w monografii X-lecia STG.





      UL. MICKIEWICZA W GLIWICACH W REJESTRZE ZABYTKÓW

W pierwszej wersji statutu Stowarzyszenia STG mieliśmy między innymi zapis:

"współdziałanie z władzami Uczelni, samorządem miasta, powiatu i województwa oraz wszystkimi instytucjami, osobami prawnymi i fizycznymi w celu usunięcia przejazdu tranzytowego cieżkiego transportu kolowego przez dzielnicę akademicką obok KINO-TEATRU X i obiektów dydatktycznych Uczelni".

Postulat statutowy zdezaktualizowal się o tyle, że nie ma już niestety KINO-TEATRU X. Po 51 latach zawodowej działalności, w kwietniu 2009 roku, obecny rektor uśmiercił siedzibę Stowarzyszenia STG, a po drugie powstały autostrady A1 i A4 odciążające transportowo ten fragment miasta.

Okazuje się jednak, że tak jak poprzednio miasto ogołociło z drzew ciąg ulicy Wroclawskiej, tak obecnie chce ten proceder powtórzyć w stosunku do zabytkowego zespołu zielni "Aleja Lip" w ciągu ulic Mickiewicza, skweru Keżmarok przy ulicy Kozłowskiej, Radiowej, Sowińskiego oraz Placu Grunwaldzkiego planując puszczenie tamtędy drogi zbiorczej między innymi dla cieżkiego transportu.

Kilku członków Stowarzyszenia STG mieszka w sąsiedztwie ulicy Mickiewicza, będąc równocześnie członkami spontanicznie powstałego w obliczu zagrożenia wycinką lip Stowarzyszenia Gliwickie Drzewa. Dlatego pozwalamy sobie na zamieszczenie na naszych stronach pisma dr inż.arch. Marka Raweckiego oraz wywalczonej z jego walnym udziałem decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach wpisujących zabytkowy układ alejowy ulicy Mickiewicza oraz zieleni sąsiednich ulic z datą 15 maja 2013 roku do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/405/13 z rygorem natychmiastowej wykonalności.


RATUJMY LIPY!

Stowarzyszenie Gliwickie Drzewa - Informacja o wpisie do rejestru zabytków Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków - Wpis do rejestru zabytków

      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ

W imieniu Muzeum Historii Katowic i Stowarzyszenia STG zapraszamy na trwającą do 5 maja 2013 roku,w siedzibie Muzeum przy ulicy Szafranka 9 (II piętro), wystawę:


Hommage a Nowotarski - przepis na wolność
z poddtytułem:
Mistrz i Uczniowie
.

Romek był rownież naszym, Teatru STG, mistrzem. Jest honorowym członkiem Stowarzyszenia STG.



      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2012

Po raz czwarty obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG. W piątek 21 grudnia 2012 roku, odbyło się spotkanie "Pod Wiązem". Była sympatycznie. Duo fortepianowe, czyli Jan z Leszkiem plus instrumentarium wspomogli nas kolędowo, a przed tym posluchaliśmy zaaranżowanych przez Leszka anglosaskich standardow kolędowych. DO SIEGO!


      WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO 2013 ROKU


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JANUSZ FELIKS

W dniu 4 listopada 2012 roku zmarł po ciężkiej chorobie w wieku 73 lat nasz kolega Janusz Feliks, długoletni członek TEATRU STG.

Po maturze był studentem Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Filmówki. W latach 1959-1990 wziął udział w większości z 40 premier TEATRU STG. Na deskach KINO-TEATRU X był Henrykiem w światowej prapremierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jareckiego, Benią Krzykiem w "Zmierzchu" Izaaka Babla, Panem N w "Wiośnie" według Brunona Schulza. Z zawodu inżynier związany z Instytutem Metali Nieżelaznych, a z powolania i zdolności człowiek teatru. Świetny recytator poezji.

Świeć Panie nad Jego Duszą umęczoną tragicznym odejściem córki Ewy oraz synów Marcina i Maćka.

Danka - pożegnanie Janusza Felkisa
Archiwum - Wspomnienia o tych którzy od nas odeszli



KRYSTYNA FELIKS

W dniu 14 października 2012 roku zmarła po ciężkiej chorobie w wieku 74 lat nasza koleżanka Krystyna Filipczak-Feliks.

Wzięła udział aktorski w historycznej prapremierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza. To Jej wykradaliśmy Janusza na nocne próby kolejnych premier STG w KINO-TEATRZE X, a córka Ewa wzięła aktorski udział w prapremierze widowiska muzycznego dla dzieci "Powrót Smoka" Marcina Wolskiego zrealizowanej przez TEATR STG w 1986 roku.

Spoczywa na cmentarzu Lipowym w Gliwicach. Świeć Panie nad Jej Duszą.



JERZY JAROCKI

W dniu 10 października 2012 roku zmarł w wieku 83 lat Jerzy Jarocki – wybitny polski reżyser teatralny i telewizyjny, długoletni wykładowca PWST w Krakowie.

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat swojej pracy twórczej wyreżyserował ponad 100 przedstawień w Polsce i w Europie, w tym na deskach KINO-TEATRU X w Gliwicach w roku 1960 z zespołem Studenckiego Teatru "GLIWICE" – STG, światową prapremierę "Ślubu" Witolda Gombrowicza. Jerzy Jarecki był w latach 1959/60 pierwszym kierownikiem artystycznym STG, i nauczycielem sztuki teatru pokolenia ludzi, którzy później konstruowali kolejne premiery TEATRU STG.


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JANEK SAWKA

Ze smutkiem dowiedzieliśmy się, że za Wielką Wodą, w swoim domu w High Falls NY zmarł nagle na serducho Janek Sawka - wybitny grafik, rysownik, malarz i architekt.

Janek na przelomie lat 60/70-tych był artystycznym "oprawcą" wszystkich zdarzeń sygnowanych przez ZSP.
Dla nas po "kompelsku" jako zabrzanin zaprojektował plakaty: "Fabryki Absolutu" według Karela Capka (1972) oraz firmowe TEATRU STG i KINO-TEATRU X (1974).

Świeć Panie nad Jego Duszą.





      5 ARTNOC


Stowarzyszenie STG, szczególnie zaprasza 26 maja 2012 roku, w ramach sobotniej ART-NOCY, do odwiedzenia "Galerii X" przy ul. Marcina Strzody 10, w dawnym budynku KINO-TEATRU "X", a obecnie Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

Na prośbe Samorządu Studentów tego Wydziału jako Stowarzyszenie STG wypożyczylismy na wystawę 30 sztuk archiwalnych plakatów i afiszy TEATRU STG i KINO-TEATRU "X".

"Z ARCHIWUM X" - to cykl studenckich pokazów, które odbędą się w godzinach od 16.00 do 21.00. Szczegóły w poniższym programie gliwickiej 5 ARTNOCY.

5 ARTNOC - PROGRAM



      BENEFIS JERZEGO MATULI


Stowarzyszenie STG poleca benefis Jurka Matuli, byłego aktora, inscenizatora, muzyka i członka Rady Artystycznej Teatru STG, obecnie wykładowcy Łódzkiej Filmówki.

"Czas, rzecz niezwykle długowieczna. Były czasy, przeszły bajeczne..."

Dodajmy wbrew rewolucyjnemu poecie...

...a może udało się je zatrzymać?

Byliśmy na pokazach i występach. Poniżej w kilku ujęciach Jubilat - STO LAT JURKU!






      WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH


      STOWARZYSZENIE STG - WIGILIA 2011

Po raz trzeci obeszliśmy na obczyźnie wigilię STG. W sobotę 17 grudnia 2011 roku, odbyło się spotkanie "Pod Wiązem". Było wesoło. Jan z Leszkiem wraz z instrumentarium wspomogli nas kolędowo. DO SIEGO!


      STOWARZYSZENIE STG - POŻEGNANIA

JANEK FILIPSKI

Żegnamy naszego kolegę i przyjaciela śp. Janka Filipskiego.

5 grudnia 2011 roku zmarł niespodziewanie prof. dr hab. inż. Jan Filipski, znakomity naukowiec, dydaktyk i kolega. Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, wieloletni pracownik Instytutu Onkologii w Gliwicach, Uniwersytetu VII w Paryżu, Directeur de Recherche INSERM oraz kierownik Zakładu Genetyki UMK w Toruniu.
Autor podręcznikowego modelu chromosomu, jeden z najczęściej cytowanych na świecie polskich naukowców. Prowadził wykłady dla doktorantów Politechniki Śląskiej i jeszcze w listopadzie kierował dyskusją na Gliwickich Spotkaniach Naukowych 2011.
W latach 1958-1963 Janek był aktorem i członkiem Rady Zespołu STG - Studenckiego Teatru "GLIWICE".

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.



JÓZEK MENDEC


Żegnamy naszego kolegę i przyjaciela śp. Józka Mendeca.

Józek od 1962 roku był aktorem i działaczem Studenckiego Teatru "GLIWICE" - STG, poźniej Teatru STG. Przez wiele lat z-ca kierownika teatru, członek Rady Zespołu i działacz Zrzeszenia Studentów Polskich. Brał udział w większości z 40 premier STG. Był również członkiem założycielem Stowarzyszenia STG. Zawodowo dr inż. Józef Mendec był pracownikiem naukowym Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej oraz działał w uczelnianych strukturach NSZZ "Solidarność".

Bardzo dotknęła nas wiadomość o śmierci Józia. Rodzinie składamy wyrazy współczucia i żalu. Zostanie w naszej pamięci przede wszystkim jako Człowiek skromny, wrażliwy i oddany teatrowi. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie.

Msza żałobna odbędzie się w sobotę 3 września 2011 roku o godzinie 8:30 w kościele św. Andrzeja w Zabrzu ul. Wolności 196. Po mszy pogrzeb na cmentarzu przy ul. Pokoju w Zabrzu.


      STOWARZYSZENIE STG - POLECA

"ZATRACENIE SIĘ W SCHULZU" - KRZYSZTOF MIKLASZEWSKI

Polecamy wydaną w Państwowym Instytucie Wydawniczym, książkę znanego krytyka teatralnego Krzysztofa Miklaszewskiego pod tytułem: "Zatracenie się w Schulzu".
Jest w niej rozdział poświęcony prapremierze "WIOSNY" według Bruno Schulza, którą wystawił Teatr STG w 1967 roku na deskach uśmieronego 17 kwietnia 2009 roku KINO-TEATRU "X". To bardzo cenne wydawnictwo można nabyć w księgarni internetowej.




Rozdział IV - SCHULZ NA SCENIE POLSKIEJ
Strona 1 - Strona 2 - Strona 3 - Strona 4 - Strona 5

      STOWARZYSZENIE STG

50-LECIE ŚWIATOWEJ PRAPREMIERY
"ŚLUBU" WITOLDA GOMBROWICZA
W STG

10 maja 2010 roku w foyer sceny "BAJKA" zostaje uruchomiona zdjęciowo-plakatowa wystawa z prapremiery "ŚLUBU" Witolda Gombrowicza w wykonaniu Studenckiego Teatru GLIWICE - STG jaka odbyła się 4 kwietnia 1960 roku na scenie KINO-TEATRU X.


Stowarzyszenie STG zaprasza w piątek 14 maja 2010 roku w godzinie 18:00 na pokaz multimedialny i spotkanie z profesorami Jerzym Jarockim i Krystyną Zachwatowicz realizatorami światowej prapremiery "ŚLUBU" Witolda Gombrowicza, jaka odbyła sie 4 kwietnia 1960 roku na scenie KINO-TEATRU X w wykonaniu Studenckiego Teatru GLIWICE - STG. Impreza spotkaniowa połączona z wystawa zdjęć odbywa się w ramach XXI Gliwickich Spotkań Teatralnych na scenie "BAJKA" przy ulicy Dolnych Wałów.




Plakat z prapremiery z 1960 roku.

Realizatorzy i obsada:

Witold Gombrowicz "ŚLUB"
Prapremiera 4 kwiecień 1960
Studencki Teatr Gliwice - STG przy Politechnice Śląskiej

Kierownictwo artystyczne: Jerzy Jarocki
Rada Zespołu: Edward Lawera, Ziemowit Stokłosa
Kierownictwo administracyjne: Aleksander Ligęza

Reżyseria: Jerzy Jarocki
Współpraca reżyserska: Ewa Lassek
Scenografia: Krystyna Zachwatowicz
Opracowanie muzyczne: T. Nowak, J. Leśniak
Miejsce: Scena KINO-TEATRU X

Udział brali: Krystyna Feliks, Dobromiła Kapias-Markiewicz, Maria Łasica, Małgorzata Marcinowska-Lawera (Matka), Maryna Zielińska, Zofia Voit (Mańka), Aleksander Berndt, Janusz Feliks (Henryk), Krzysztof Gosiewski, Tomasz Kwasek, Henryk Kurek, Edward Lawera, Maciej Markiewicz (Biskup), Stanisław Mołek, Jan Sowada (dźwięk), Alfred Szumowski (światło), Janusz Stolarczyk, Bogdan Samborski (Pijak), Ziemowit Stokłosa (Ojciec), Andrzej Tyniów, Zbigniew Wiszniewski (Władzio), Eugeniusz Wilczek.

Współpraca organizacyjna (RU ZSP): Tadeusz Badian


      STOWARZYSZENIE STG

THE DOUBLE DECKER... COMING BACK TO STG

Pod takim tytułem, dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Stowarzyszenie STG wydało na 50-lecie powstania Teatru STG jazzową płyte naszego teatralnego duetu Jan Kwaśnicki - Leszek Furman.


THE DOUBLE DECKER: Jan Kwaśnicki - Leszek Furman

Czasem tak bywa, że dwaj muzycy jazzowi znają się od lat, ale nigdy nie zdarzyło im się ze sobą zagrać. Jeżeli obaj są pianistami, powód może być prozaiczny: trudno o miejsce, salę, gdzie obok siebie stoją dwa nastrojone fortepiany...

Takie miejsce udało nam się z Janem Kwaśnickim znaleźć w połowie lat 80-tych, w Teatrze STG w Gliwicach. Byliśmy z nim związani już wcześniej, z teatrem studenckim, jako kompozytorzy muzyki do spektakli współpracowaliśmy - w różnym czasie - przed laty.

Teraz, w 50-lecie STG, postanowiliśmy, w warunkach studyjnych przywołać na nowo i utrwalić utwory, które opracowywaliśmy m.in. do miniatur scenicznych: "Jak w burlesce", "Blues", "Jest jazz", "Ballada", cyklu programów "Akademia Filmowa". Są to standardy, klasyka jazzu, nasz ulubiony gatunek. Dodaliśmy, nagrywając płytę, utwory nowsze, których nie graliśmy wtedy: "Arriving Of The Queen Of Sheba" - transkrypcję G. F. Haendla, czy amerykański standard "All The Things You Are". Chcieliśmy, żeby relaks, rozluźnienie, swing, które są nam bliskie jako wykonawcom, przeniosły się również na odbiorców tej płyty...

Leszek Furman



Zapraszamy do obejrzenia wideo: Arrival of the Queen of Sheba

Jan Kwaśnicki - pianista, aranżer, w latach 60-tych lider jednego z najlepszych, europejskich zespołów jazzowych, Kwartetu Jana Kwaśnickiego. Autor muzyki do pierwszej premiery Teatru STG ("dx") z roku 1959. Nagrywał w radio, występował w programach telewizyjnych. Z Leszkiem Furmanem rozpoczęli współpracę w duecie w roku 1985, w realizowanej przez Teatr STG wspólnie z PWSFTiTV w Łodzi "Akademii Filmowej" (40 wydań).

Leszek Furman - pianista, aranżer, dziennikarz. W latach 1968-1985 pianista i kompozytor jednego z czołowych zespołów jazzu tradycyjnego - High Society Band. Od roku 1970 autor muzyki do większości premier Teatru STG. Komponuje i nagrywa muzykę do programów TV i filmów dokumentalnych. Razem z Janem Kwaśnickim skomponowali i nagrali m.in. muzykę do spektaklu Teatru TV - "Bezgrzeszne lata".


Płyta w ramach niewielkiego nakładu kolportowana jest bezpłatnie wśród sympatyków naszej działalności.

Zostań sympatykiem Stowarzyszenia STG - napisz do nas na nasz adres e-mail: stg@stg.org.pl. Otrzymasz płytę odpowiadając na zadane pytanie zgodne z mottem tej płyty: WRACAJĄC DO STG, a więc wracając do zawartych na naszych stronach dat, tytułów, zdarzeń i nazwisk.




      STOWARZYSZENIE STG I KINO-TEATR X

Informujemy, że dzięki pomocy dyrektora Tadeusza Wojarskiego, GZUT S.A. użyczył STOWARZYSZENIU STG pomieszczeń w zabytkowej hali byłej narzędziowni u zbiegu ulic Robotniczej i Wincentego Pola w Gliwicach (vis a' vis Techno-Parku). Dzialalność rozpoczniemy pod nowym szyldem:


KINO-TEATR X w STAREJ HUCIE

ul.Robotnicza 2, 44-100 Gliwice
telefon/fax: 0-32 238-22-29


GAZETA GLIWICKA - X NA USTRONIU
Artykuł zamieszczony za wiedzą i zgodą gazety gliwickiej


Zarząd STOWARZYSZENIA STG i KINO-TEATRU X składa podziękowania wszystkim osobom, które wsparły nas od kwietnia do lipca bieżącego roku przy exodusie przeprowadzkowym ze starej siedziby na ulicy Marcina Strzody 10.

Szczególne podziękowania kierujemy do:

  • Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych GZUT S.A.
  • Urzędu Miasta Gliwice
  • Przedsiębiorstwa Remontu Ulic i Mostów - PRUiM Gliwice Spółka z o.o.
  • Firmy Inżynierskiej TRANZEX Spółka z o.o.


      STOWARZYSZENIE STG

ŻOŻO, CZYLI KOALICJE...

Kto:
Dzień:
Godzina:
Miejsce:

TNS
03.04.2009
19:00
KINO-TEATR X

Więcej

ZAKOCHAJ SIĘ JESZCZE RAZ...

Kto:
Dzień:
Godzina:
Miejsce:

TNS i ST PRO-FORMA
13.02.2009 i 14.02.2009
18:00
KINO-TEATR X

Więcej

POKAZY TANECZNE...

Kto:
Dzień:
Godzina:
Miejsce:

S STG i ST ISKRA
18.01.2009
11:00, 14:00, 17:00
KINO-TEATR X

Więcej


      STOWARZYSZENIE STG


      STOWARZYSZENIE STG

Prosimy o cierpliwość, strona WWW STOWARZYSZENIA STG będzie powoli "uzbrajana" w materiały, które sygnalizujemy hasłowo w poszczególnych działach.

Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy współuczestniczyli w tworzeniu zdarzeń artystycznych i organizacyjnych na terenie Politechniki Śląskiej.

Zwracamy się również do osób fizycznych i prawnych o pomoc finansową w realizacji naszych zamierzeń.

Prosimy pisać na nasz adres e-mail, wysłać "tradycyjny" list na adres STOWARZYSZENIA STG lub skontaktować się z nami telefonicznie.

W chwili obecnej zapraszamy Państwa do działu wiadomości, gdzie znajdą Państwo aktualne informacje o działalności STOWARZYSZENIA STG.


      LUBIĘ TO!

Dołącz do nas na naszym profilu na portalach: FACEBOOK, TWITTER