stgkatalog=archiwumstg=teatrstg-historia STOWARZYSZENIE STG

Szanowni PaÅ„stwo, serwis www STG.org.pl może używać tak zwanych plików "cookies". Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na zapisywanie informacji zawartej w plikach "cookies", uprzejmie prosimy o zmianę ustawień swojej przeglądarki stron www.

nasz e-mail startuj z nami do ulubionych poleć nas   KINO-TEATR X
Adres: Ignacego Daszyńskiego 56/1, 44-100 Gliwice
E-mail: stg@stg.org.pl

KRS: 0000178970   REGON: 278152102   NIP: 6312403604

      TEATR STG : HISTORIA

TEATR STG (1958-1990)

Studencki Teatr "Gliwice" STG
HISTORIA

Teatr STG powsta³ przy Politechnice ¦l±skiej w Gliwicach pod patronatem Zrzeszenia Studentów Polskich.

Forpoczt± by³ Teatrzyk „dx” przekszta³cony pod kierownictwem artystycznym Jerzego Jarockiego w trakcie pracy nad prapremiera „¦lubu” Witolda Gombrowicza, w Teatr Dramatyczny - Studencki Teatr Gliwice – STG.

Na prze³omie lat 1960/1970 zespó³ STG przyj±³ nazwê TEATR STG.

Jeste¶my w zasadzie TEATREM NOCNYM - próby odbywaj± siê po godzinie 22:30 ze wzglêdu na wy¶wietlane co dnia od godziny 12-tej w tej samej sali seanse filmowe. Jedynie w niedziele próbujemy przed po³udniem, a przedstawienia realizujemy w poniedzia³ki.

W ci±gu 32 lat dzia³alno¶ci przygotowano 40 premier wystawiaj±c: Gombrowicza, Sitê, Mro¿ka, Zegad³owicza, Harasymowicza, Ró¿ewicza, Babla, Schulza, Majakowskiego, Wiesio³ego, Brylla, Iredyñskiego, Æapka, Wyspiañskiego, Witkiewicza, G³owackiego, Wroñskiego, Wolskiego i innych.
W¶ród tytu³ów kolejnych premier znajdowa³y siê gotowe dramaty, adaptacje, a tak¿e w³asne scenariusze, za¶ uprawiany teatr zamyka³ siê w szerokim wachlarzu gatunków od kabaretu, poprzez teatr poezji, pantomimê, widowisko muzyczne, widowisko ba¶niowe i plenerowe – na dramacie koñcz±c i zarazem od niego zaczynaj±c – bowiem Teatr STG by³ przede wszystkim teatrem dramatycznym stawiaj±cym na w³asne próby i poszukiwania inscenizacyjne wyrazowo zd±¿aj±ce do widowiska poetyckiego.

By³ to zespó³ ludzi zainteresowanych formu³± teatru zaanga¿owanego na p³aszczy¼nie spo³eczno-politycznej i kulturotwórczej. W centrum poszukiwañ umieszczano problem wspó³czesnego romantyzmu, a raczej walki o tak± postawê romantyczn±, która pozwoli³aby jednostce na ¶wiadome, autentycznie indywidualne kierowanie w³asna egzystencj±. Poparcie dla tej postawy rodzi³o poetykê teatru i wp³ywa³o na kszta³t poszczególnych inscenizacji. Nie prowadz±c eksperymentalnych badañ stylu i techniki starano siê wypracowaæ dla ka¿dej realizacji formê umo¿liwiaj±c± przekazanie zamierzonych tre¶ci intelektualnych.

Bior±c udzia³ w krajowych festiwalach i spotkaniach teatralnych Teatr STG zdoby³ 14 zespo³owych i 23 indywidualne nagrody za re¿yseriê, scenografiê, muzykê i aktorstwo. Na swym koncie zespó³ posiada oko³o 40 odznaczeñ, nagród i dyplomów, zarówno organizacyjnych, uczelnianych jak i pañstwowych.

Przez wiele lat zespó³ STG zapewnia³ oprawê o¶wietleniow± wielu ogólnopolskich imprez studenckich (miêdzy innymi: Jazz nad Odr±, FAMA), widowisk (miêdzy innymi: w katowickiej Katedrze - 1981), oraz estradowych imprez radiowych, telewizyjnych i plenerowych.

Teatr STG wystêpowa³ na scenach: Gliwic (Kino-Teatr „X” i Teatr Muzyczny), Katowic (Teatr ¦l±ski, Rozmaito¶ci, Pa³ac M³ódzie¿y), Tych (Teatr Ma³y), Krakowa (Teatr Stary, Teatr Rozmaito¶ci), Opola (Teatr Lalki i Aktora), Wroc³awia (Teatr Polski, Teatr Wspó³czesny), Czêstochowy (Teatr Mickiewicza), £odzi (Teatr Nowy, Teatr Jaracza, Teatr Tuwima), Lublina (Chatka ¯aka), ¦winouj¶cia, Gdañska (¯ak), Warszawy (Teatr Lalek, Teatr Pokolenie, Riwiera, Teatr ¯ydowski), Bielska (Teatr Polski), Czeskiego Cieszyna (Scena Polska), Bratys³awy (Teatr Szko³y Umiejêtno¶ci), Zagrzebia (Teatr Dramatyczny), ZSRR (Leningrad, Moskwa), Anglii (sceny w Londynie, Bristolu i Oxfordzie) oraz na wielu krajowych scenach klubowych i ¶l±skich Domów Kultury.

W latach 1980–1990 w ramach O¶rodka Kino-Teatr X – Teatr STG prowadzono wespó³ z £ódzk± Filmówk±, Akademiê Filmow± (39 tematow) oraz dzia³alno¶æ impresaryjn±: teatralno-filmowo-estradow± i powo³ano do ¿ycia Scenê Prób STG udostêpnian± potem do kwietnia 2009 ró¿nym ro¿nym grupom artystycznym.



      S/STG WIADOMOŚCI

   STOWARZYSZENIE STG informuje członków stowarzyszenia, że w dniu 28.03.2022 roku odbyło się w biurze TX-Nieruchomości / TRANZEX / Stowarzyszenie STG, Walne Zebranie członków stowarzyszenia.
   Na Walnym Zebraniu zatwierdzono sprawozdanie z działalności za lata 2019-2022 oraz bilans i RZiS 2021, które kolejny raz zgodnie z rozporzadzeniem przesłano za pomocą systemu eKRS do Repozytorium Dokumentów Finansowych Ministerstwa Sprawiedliwości.
   Przeprowadzono wybory władz STOWARZYSZENIA STG na nową kadencję 2022-2025.
   Omówiono również zamierzenia na najbliższy okres.

29.03.2022 Więcej

      S/STG WIADOMOŚCI

Informujemy, że od 1 czerwca 2016 roku Stowarzyszenie STG ma nowy adres siedziby zgłoszony do KRS.

Stowarzyszenie STG
ul. Daszyńskiego 56/1
44-100 Gliwice

Kontakt z nami tylko wysyłając wiadomość na nasz adres e-mail.

20.06.2016 Więcej

      S/STG ARCHIWUM

Zapraszamy do odwiedzania naszego:

ARCHIWUM

W tym dziale znajdą Państwo opisy wszystkiego co wydarzyło się w STG i kulturze studenckiej Politechniki Śląskiej, głównie pod patronatem ZSP...

26.01.2009 Więcej


Aktualizacja: 14.11.2020     © STOWARZYSZENIE STG - Gliwice 2005/2020 - © STATOM POCZĄTEK   GŁÓWNA